#lucescu #ucraina #cupa

Sahtior Donetk a castigat Supercupa Ucrainei

Formatia pregatita de antrenorul roman Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a castigat, Supercupa Ucrainei, dupa ce a invins pe Dinamo Kiev dupa executarea loviturilor de departajare, scor 6-4, informeaza site-ul gruparii la care activeaza si Razvan Rat .

Fundasul roman Razvan Rat a fost integralist la Sahtior, in timp ce Tiberiu Ghioane a evoluat pentru Dinamo Kiev pana in minutul 62.

Gruparea din Kiev a deschis scorul in minutul 6, prin Milevski, iar Sahtior a egalat prin Cigrinski, in minutul 38. Dupa cele 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 1-1, si s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde Sahtior s-a impus cu 5-3 si a cucerit primul trofeu al sezonului si al treilea din acest an, dupa titlul de campioana si Cupa Ucrainei. Meciul a avut loc pe stadionul Vorskla din Poltava si a fost condus de germanul Wolfgang Stark.

Razvan Rat a marcat al doilea gol al lui Sahtior din seria loviturilor de departajare.