Ruşii spun adio Ligii Campionilor

Inter Milano şi Spartak Moscova s-au întalnit pe stadionul Luzhniki pentru o partidă decisivă în privinţa şanselor de calificare în primăvara europeană a Ligii Campionilor. După ce în meciul tur de la Milano, Inter s-a impus la limită cu 2-1, nici partida de la Moscova nu a diferit prea mult. Italienii s-au impus cu 1-0 şi au ucis orice speranţă pentru Moscoviţi, care acum, după patru etape, au acumulat abia un punct în clasamentul grupei B. Cea de-a doua victorie pentru Inter în acest sezon al Ligii Campionilor a fost adusă de golul lui Ricardo Cruz , care a înscris chiar la debutul partidei. O eroare a lui Martin Stranzl i-a permis, în minutul unu, lui Zlatan Ibrahimovic să scape singur pe partea dreaptă de unde a centrat perfect pentru Julio Cruz, care a înscris cu uşurinţă cel de-al treilea său gol în acest sezon al celei mai importante competiţii intercluburi. Golul le-a permis „nerazzurri”-lor să practice un joc italienesc pană la final şi să ţină de rezultat, înfruntand frigul de la Moscova şi forţa ofensivă a celor de la Spartak. Cea mai mare ocazie a ruşilor s-a consumat în minutul 77, cand Shishkin a zguduit transversala porţii lui Julio Cesar cu un şut „torpilă” de la 30 de metri, dar nici continuarea fazei nu a adus golul moscoviţilor, pe care cu siguranţă îl meritau.