Rulmentul Brasov - victorie la scor in fata "umbrelor" de la HC Zalau

Victorie la scor pentru brasov in prima etapa a noii editii de campionat , in care detinatoarea Challenge Cup a intalnit pe teren propriu "umbrele" ramase la HC Zalau dupa plecarea jucatoarelor de baza ale achipei, care l-au urmat in bloc la Ramnicu Valcea pe antrenorul Gheorghe Tadici. La capatul unei partide pe care au controlat-o din primul pana in ultimul minut, elevele Marianei Tarca s-au impus cu 30 - 22, dupa ce la pauza tabela de marcaj arata o diferenta de trei goluri (13 - 10). Cu toate acestea, prestatia campioanei en-titre a fost una modesta, departe de ceea ce se asteapta de la o echipa ajunsa in Liga Campionilor, ritmul scazut, lipsa de concentrare si balbele in serie, atat in atac, cat si in aparare, fiind principalele carente din jocul "rulmentistelor". Fapt recunoscut, cu jumatate de gura, si de antrenoarea Rulmentului, care a pus insa totul pe seama tracului de inceput de campionat si a lacunelor in pregatire ale celor trei "straniere" - turcoaicele Zaman Cagla, Yeliz Ylmaz si ucraineanca Vita Mukhina, venite tarziu la Brasov.