Ronaldinho a caştigat de unul singur meciul cu Santander

FC Barcelona a luat un avans de trei puncte în fruntea clasamentului La Liga, după victoria cu 2-0 obţinută în faţa formaţiei Racing Santander , într-un meci disputat duminică seară pe Nou Camp. După o primă repriză albă, catalanii au trecut în avantaj pe tabela de marcaj în minutul 51. Ronaldinho a transformat în gol o lovitură liberă de la 25 de metri. Un sfert de oră mai tarziu, „decarul” Barcelonei a realizat dubla, marcand cu o lovitură de cap, după o fază fixă executată de Deco. Brazilianul a fost aproape de a reuşi hattrick-ul, în minutul 80, însă lobul său la colţul scurt a lovit bara porţii lui Calatayud. Messi a revenit pe teren după accidentarea la metatarsian, care l-a ţinut departe de teren aproape trei luni. Argentinianul l-a înlocuit pe compatriotul său, Javier Saviola, în minutul 68. Iată şi rezultatele complete ale etapei a 22-a din La Liga: Gimnastic – Osasuna 2-3 Celta – Espanyol 0-2 Mallorca – Zaragoza 2-1 Villeareal – Deportivo 0-2 Levante – Recreativo 2-1 (la oaspeţi, Roşu a intrat pe teren în minutul 57) Getafe – Valencia 3-0 Betis – FC Sevilla 0-0 Real Sociedad – Real Madrid 1-2.