Romario a marcat de o mie de ori

Citeva saptamini, Romario s-a tot chinuit sa inscrie golul cu numarul 1 .000, mai mult o ambitie personala decit un record, cifra nefiind nici recunoscuta, nici omologata de FIFA. Brazilianului de 41 de ani i-a reusit tentativa in meciul de duminica noapte, pe care echipa sa, Vasco da Gama, l-a cistigat cu 3-1 impotriva team-ului Sport Club, el inscriind din penalty, la doua minute dupa pauza. A fost momentul in care partida s-a intrerupt, pentru a i se aduce un omagiu, iar mama sa, Dona Lita, i-a adus un tricou cu numarul 1.000, pe care atacantul l-a imbracat, dupa ce la inceputul meciului intrase in teren cu un tricou cu numarul 999. In teren au mai intrat sotia jucatorului si cei sase copii, care au sustinut isteria celor 17.000 de suporteri prezenti in tribunele vetustului stadion al lui Vasco, Sao Januário. Meciul s-a reluat dupa 27 de minute, de aceasta data in indiferenta generala, din moment ce idolul din Rio devenise deja al doilea jucator din istoria fotbalului, dupa Pele , care a ajuns la 1.000 de goluri marcate. Confuzia planeaza insa in jurul acestei cifre. Din 2004, de cind Romario si-a dat seama ca poate atinge pragul mitic, el a comandat un recensamint al reusitelor, insa a contabilizat absolut toate mingile trimise in plasa, astfel ca lista este compusa inclusiv din 77 de goluri marcate pe vremea junioratului si 21 inscrise in meciuri demonstrative, caritabile sau jubiliare. Si numarul golurilor marcate de Pele este controversat, dar FIFA i-a recunoscut 1.266 de reusite, pe cind Romario ramine cu dragostea fanilor si e din cind in cind superior, ca atunci cind sustine ca, in realitate, a marcat peste 3.000 de goluri in cariera de jucator profesionist.