Romanii de la Şahtior, calificaţi în primăvara europeană

Clubul ucrainean Şahtior Doneţk, unde antrenor este romanul Mircea Lucescu, şi-a asigurat prezenţa în primăvara europeană după ce a remizat, 1-1, cu Olympiakos Pireu, în ultimul meci din Liga Campionilor al grupei D. Şahtior, la care Răzvan Raţ a fost eliminat în ultimul minut de joc, a terminat pe locul trei, cu şase puncte, la patru puncte în spatele unei alte formaţii la care evoluează un roman, AS Roma. Lăsat nemarcat la un corner, Matuzalem a adus Şahtior în avantaj, în minutul 27, reluand cu capul, în plasa porţii, cornerul executat de Jadson. Neri Alberto Castillo a egalat în minutul 54 al partidei, însă Olympiakos a acumulat abia trei puncte, nereuşind nicio victorie, şi, pentru al doilea an consecutiv, a terminat pe ultimul loc în grupele Ligii Campionilor.