Romania -Turcia 2-0

Echipa nationala de fotbal a trecut aseara, la Bucuresti, scor 2-0, de Turcia, gratie a doua goluri marcate in repriza secunda. Turcii au inceput in forta partida si au avut chiar o bara la sutul lui Arda Turan, in minutul doi. Surprinsi un pic de aceasta replica, tricolorilor le-au trebuit ceva minute pentru a echilibra forta din teren Treptat, Romania a preluat fraiele jocului, insa jucatorii antrenati de Victor Piturca aveau dificultati in a desface apararea adversa. Turcii au tremurat in minutul 24, cand Dica l-a gasit excelent pe Mutu in careu, dar decarul tricolorilor a cazut exact in momentul voleului. Actiunile la poarta turcilor s-au inmultit, gratie inspiratiei lui Nicolae Dica . Golul plutea in aer, dar „tricolorii” n-au reusit sa profite de momentele bune si prima repriza s-a incheiat 0-0. In repriza a doua, odata cu intrarea in teren a veteranului Dorinel Munteanu, au aparut si fazele spectacol, doua dintre acestea fiind finalizate de Dica in minutul 62 si Mutu in minutul 70. Reusita „Briliantului" l-a avut la baza pe Dorinel, care a izbutit o pasa de vreo 30 de metri exact spre Adi, acesta finalizand dupa ce a umilit apararea turca. Un succes pe deplin meritat al „tricolorilor”, care ne da mari sperante pentru cele cinci partide din campania pentru euro 2008, decisive pentru accederea la turneul final. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro