Romania, in semifinalele CM de Handbal

Selectionata feminina de handbal a Romaniei a invins aseara dramatic, la Paris, scor 34-31 (8-14), dupa patru reprize de prelungiri, reprezentativa Frantei, gazda competitiei. In prima repriza, romancele au fost paralizate de atmosfera incendiara din Paris-Bercy si de evolutia magistrala a lui Nicolas. Franta a intrat la vestiare sigura de victorie. Repriza secunda a fost inceputa in forta de echipa Romaniei, care a reusit in primele cinci minute cinci goluri consecuntive, apropiindu-se la un singur gol de Franta (13-14). Romania a reusit egalarea in minutul 45, prin Clara Vadineanu (17-17). Finalul partidei a adus pe teren doua echipe care si-au dorit cu ardoare victoria, scorul dupa 60 de minute, 24-24. Prelungirile prelungirilor au atins paroxismul, portarul luminita hutupan devenind eroina echipei noastre. Frantuzoaicele s-au prabusit in ultimele clipe, Romania invingand cu 34-31. Gheorghe Tadici : "Putem castiga Campionatul Mondial" Gheorghe Tadici, a declarat dupa calificarea in semifinale, ca echipa sa poate castiga Campionatul Mondial din Franta. "Echipa Romaniei nu mai este de mult o formatie care sa cada atunci cand este condusa. Asa cum am mai spus, repet si acum, putem castiga Campionatul Mondial", a declarat, la TVR 2 , Gheorghe Tadici. Semifinalele Campionatului Mondial de handbal sunt programate sambata, la Paris: Romania va intalni Rusia, intr-o reeditare a finalei din 2005 de la Sank Petersbug, in timp ce Norvegia va evolua contra Germaniei. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro