Romania a fost invinsa de Bulgaria

Romania a fost invinsa de Bulgaria in penultima partida a Preliminariilor pentru EURO 2008 cu scorul de 1-0. Tricolorii nu au facut un meci spectaculos, deoarece era o partida fara miza, tricolorii fiind deja calificati la turneul final. In minutul 5 Petrov centreaza de pe partea stanga, iar V. Dimitrov inscrie la prima actiune mai periculoasa la poarta lui Lobont. Elevii lui Piturca au ratat cateva ocazii importante prin Niculae si Nicolita dar scorul a ramas neschimbat pana la final. Partida a fost una mai incinsa in tribune unde au fost cateva incidente in peluza ocupata de romani. Inainte de pauza, suporterii romani au aprins cateva torte si fumigene, au inceput sa le arunce spre suporterii bulgari, iar apoi au intrat in altercatii cu jandarmii bulgari. Selectionerul s-a declarat nemultumit de infrangere, apreciind ca Romania nu a trecut peste "momentul euforiei calificarii" si a intrat in teren "deconectata". "Felicit pentru joc si victorie echipa Bulgariei. Se pare ca noi n-am trecut peste momentul euforiei calificarii, am intrat in teren deconectati, n-am avut motivatie. Am primit gol repede, dupa care am ratat cateva ocazii. Sunt suparat. Bulgarii si-au dorit mai mult victoria", a spus Piturca. Daca ar fi castigat partida de sambata seara, impreuna cu alte trei puncte pe care ar urma sa le luam din intalnirea cu Albania, programata miercuri pe stadionul National din Complexul "Lia Manoliu" (18:00, TVR1), ar fi insemnat ca Romania termina campania aceasta neinvinsa si automat ar fi intrat in urna a 2-a valorica la Euro 2008 si ar fi devenit cap de serie pentru viitoarele preliminarii ale Mondialului din 2010, din Africa de Sud. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro