Real Madrid, din nou în genunchi

Real Madrid a ajuns la a treia înfrangere în acest sezon de Primera Division , după ce a pierdut meciul de sambătă cu FC Sevilla , scor 1-2. A fost prima partidă importantă în care Fabio Capello a hotărat să joace din primul minut cu tandemul ofensiv Ronaldo-Van Nistelrooy. Degeaba. Fabio Capello pare că nu are remediu pentru actuala echipă a Realului. Dacă reuşeşte să caştige un derbi, îl pierde pe următorul. Dacă reuşeşte să readucă un jucător pe linia de plutire, un altul se scufundă. Aceste probleme s-au văzut clar în meciul de sambătă cu FC Sevilla. O echipă cu care madrilenii se luptă direct pentru titlul de campioană a Spaniei. Real reuşise să învingă cealaltă contracandidată, FC Barcelona, şi avea şansa să dea lovitura pe stadionul Sanchez Pizjuan. Meciul a început promiţător pentru albi. După ce au salvat echipa în meciul de la Kiev, 2-2 cu Dinamo în ultimele minute, Beckham şi Ronaldo au fost răsplătiţi cu un loc în prima garnitură. Englezul a fost cel care a deschis scorul pentru Madrid în minutul 13, dintr-o lovitură liberă care a reamintit de "galacticul" Beckham. Replica andaluzilor a fost pe măsură. Patru minute mai tarziu, Frederic Kanoute a restabilit egalitatea, împingand în plasă mingea şutată în bară de brazilianul Luis Fabiano. Din acest moment, partida a trecut la un ritm nebun. Progresiv, Sevilla şi-a mărit ocaziile la poarta lui Casillas , dar s-a lovit de o apărare condusă excelent de Cannavaro şi de un arbitru mediocru , care a avantajat madrilenii. Ronaldo ar fi putut aduce victoria echipei sale, dar a ratat singur cu portarul Sevillei, Palop. Introdus în minutul 63, uruguayanul Chevanton a avut inspiraţia care i-a lipsit lui Ronaldo. A marcat în minutul 77 golul victoriei, reuşind să menţină Sevilla la două puncte de liderul Barcelona.