Real Madrid, din nou campioana

Final de campionat cu adevarat nebun in Spania: trei echipe aveau, inainte de ultima etapa, sanse sa cucereasca titlul. Se poate spune ca, pentru Sevilla, acestea erau doar teoretice, insa merita sa mizezi pe orice sansa ai avea, indiferent cat e de mica. Suspans total Si pentru ca suspansul sa fie si mai mare, Spania a avut ieri doua campioane: una la pauza si alta la final. De ce spun asta? Deoarece dupa primele 45 de minute ale ultimei etape Barcelona se afla pe primul loc iar la finalul celor 90 galacticii de la Real Madrid sarbatoreau al 30-lea titlu din istorie. De Sevilla a uitat repede toata lumea, castigatoarea ultimelor doua Cupe UEFA fiind invinsa pe teren propriu de Villareal. Barcelona a fost campioana 45 de minute In meciul cu euro , Real a tremurat pana aproape de final, in minutul 79 cand Diarra marca golul de 2-1. Doua reprize total diferite pentru madrileni care au fost in prima repriza neputinciosi la atacurile Mallorcai incheiate cu un gol, o bara si alte cateva ocazii bunicele. Pentru Barcelona, care a jucat in deplasare cu deja retrogradata Tarragona, situatia in meciul propriu a stat bine din primul pana in ultimul minut. Reyes, omul meciului Fanii madrileni s-au aflat in pragul infarctului pana la jumatatea celei de-a doua reprize. Mallorca nu numai ca avea 1-0 dar se distra cu un adversar care risca absolut totul pe cartea atacului. Nici introducerea lui Guti nu a adus acea clarviziune de care aveau nevoie madrilenii. Insa Capello a fost din nou castigator gratie unei mutari , oarecum logice dupa cum stateau lucrurile in teren: introducerea lui Reyes. Spaniolul a punctat prima oara imediat dupa ce a fost aruncat in lupta si scorul devenea 1-1. 12 minute mai tarziu Diarra loveste cu capul o minge trimisa din corner, portalul Moya nu respinge deloc fericit si balonul intra in poarta. Pentru ca fiesta sa fie completa si pentru ca un spaniol sa fie eroul serii, Reyes mai inscrie inca o data, cu un sut de pe la 20 de metri si este clar ca noua campioana a Spaniei este, pentru a 30-a oara, Real Madrid.