Real Madrid – Celta Vigo 1-2

Celta Vigo, clubul la care activează şi romanul Gabriel Tamaş, a reuşit surpriza etapei în Spania, învingand cu 2-1 formaţia Real Madrid, chiar pe terenul acesteia. Adversara Stelei în grupa E a Ligii Campionilor, care miercuri caştiga meciul cu campioana Romaniei graţie unui autogol al lui Nicoliţă, a dominat partida cu Celta Vigo, dar s-a văzut în cele din urmă învinsă, acesta fiind primul insucces pe Santiago Bernabeu , în acest sezon, şi totodată prima înfrangere suferită de Fabio Capello pe teren propriu. Celta Vigo, la care fundaşul Gabriel Tamaş a intrat pe teren în minutul 90, în locul lui Nunez, a deschis scorul prin Nene, în minutul 36, iar Emerson avea să restabilească egalitatea cu două minute înainte de pauză. În minutul 82, o greşeală a madrilenului Jose Antonio Reyes i-a permis lui Jorge Larena să aducă golul victoriei, care trimite Celta pe locul 11, în timp ce Real Madrid a căzut pe locul patru.