Real Madrid ataca titlul in Spania!

Mulţi s-au grăbit să spună că Real Madrid a ratat sezonul acesta şi că Fabio Capello nu a fost în stare de nicio realizare pe banca tehnică a „galacticilor”, însă cu cinci etape înainte de finalul sezonului în Spania, madrilenii se află la doar două puncte în spatele liderului FC Barcelona după ce a reuşit să învingă FC Sevilla într-un meci incredibil pe Berbabeu. Sigur, Real Madrid a ratat obiective precum Cupa Regelui sau Liga Campionilor, însă titlul în La Liga pare să fie un obiectiv realizabil, mai ales după victoria cu 3-2 în faţa andaluzilor. Într-un meci în care au fost eliminaţi trei jucători, printre care şi rezerva Luis Fabiano care se pare că i-a spus ceva „deplasat” arbitrului asistent în timp ce se încălzea, Real a avut cele mai mari ocazii în prima repriză, dar s-a văzut condusă după ce Enzo Maresca a deschis scorul, în minutul 41, cu un şut din voleu de la marginea careului de 16 metri. Real a răspuns la trei minute după împlinirea unei ore de joc, cand Ruud van Nistelrooy a transformat în gol pasa lui Guti, driblandu-l pe portarul Andres Palop. Luis Fabiano a fost eliminat în minutul 74, iar cinci minute mai tarziu Robinho a dus Real în avantaj, după o nouă pasă încantătoare a lui Guti. Dar bucuria brazilianului avea să se transforme într-o dezamăgire, după ce a văzut cartonaşul roşu. Un minut mai tarziu, fundaşul Aitor Ocio de la Sevilla l-a urmat, după ce a fost implicat într-o altercaţie cu Mahmadou Diarra. Real a pus victoria în afara oricărui dubiu în minutul 85, cand Van Nistelrooy şi-a trecut în cont „dubla”. Părea că olandezul a închis tabela, însă Ernesto Chevanton a reuşit să găsească spaţiul porţii cu o lovitură liberă în minutele de prelungire. Totuşi, a fost doar un gol de consolare pentru Sevilla, care acum se află la patru puncte de Barcelona şi două de Real Madrid.