Real a fost eliminată în optimile Cupei

Real Madrid a început bine disputa cu Betis, iar în minutul 5, cornerul executat de Reyes a ajuns la Robinho care a deschis scorul. Fanii madrilenilor au uitat de duelul cu tehnicianul Capello pe tema David Beckham, mai ales că favoriţii erau aproape de sferturile Cupei Regelui. Fanii au trecut cu vederea şi penalty-ul clar al lui Robinho, neacordat însă de arbitru , dar în minutul 37 liniştea se aşternea în tribunele stadionului Santiago Bernabeu . O fază creată de Isidoro şi Maldonado a fost transformată în golul egalizator de Dani. În partea secundă însă, suporterii nu l-au mai iertat pe asistentul care a semnalizat off side la golul lui Ivan Helguera , iar arbitrul a fost nevoit să se refugieze pe teren, pentru a scăpa de proiectilele aruncate din tribună. 1-1 scor final, care duce pe Betis în sferturile Cupei, iar Realul rămane doar cu grija campionatului şi a Ligii Campionilor.