Rapid spulberă UTA

Rapidul a învins clar pe UTA Arad, într-un meci disputat duminică seară pe stadionul “Valentin Stănescu” şi împarte acum poziţia secundă a clasamentului Ligii I cu CFR Cluj. Elevii lui Răzvan Lucescu s-au impus cu 4-0 în faţa “Bătranei Doamne”, care nu a rezistat decat o repriză. Giuleştenii au condus ostilităţile pe întreaga durată a partidei, în ciuda începutului în forţă al arădenilor. După o primă repriză în care oaspeţii au jucat destul de bine şi au avut şansă la bara lui Maftei din minutul 40, “alb-vişinii” au deschis sarabanda golurilor în minutul 48. Bădoi a centrat de pe partea dreaptă, balonul a depăşit întreaga apărare a bănăţenilor, iar căpitanul rapidist, venit din spate, a împins balonul în plasă. În minutul 55, Mazilu urca scourul la 2-0 pentru gazde. Fostul golgheter al Ligii I a şutat în bară, însă mingea i-a revenit şi a înscris. În minutul 62, scorul lua proporţii, după reuşita lui Perjă. Fundaşul giuleştean a reluat în plasă o centrare excelentă a lui Bădoi. Golul serii i-a aparţinut lui Măldărăşanu. Intrat pe teren în repriza secundă, mijlocaşul a luat pe cont propriu o acţiune în minutul 79, a făcut ce a vrut din apărarea oaspeţilor, l-a driblat şi pe portarul Daniel Tudor şi a trimis în poarta goală. Un festival de goluri reuşit de elevii lui Răzvan Lucescu, după ce etapa trecută nu au putut marca în faţa Universităţii Craiova. Au evoluat formaţiile: Rapid: Coman 7 M. Constantin 6 Maftei 7 Săpunaru 6 Bădoi 8 Lazăr 6 E. Dică 6 (Măldărăşanu ’62 – 8) Moldovan 6 (Buga ’58 – 6) Mazilu (Stancu ’70 – 6) 7 Ganea 6 UTA: D. Tudor 4 Mihuţ 5 L. Balint 5 D. Chiriţă 6 Paşcovici 5 (Simao ’62 – 6) Apostu 6 Todea 6 Djokovic 5 (Thiago ’67 – 6) Hidişan 7 Stojanovic 6 Edson 5 (Simion ’60 – 6)