Rapid si Dinamo au ratat calificarea in grupele Cupei UEFA

Rapid si Dinamo au ratat ieri calificarea in grupele Cupei UEFA. Rapid a ratat mult Rapid a pierdut sansa de a ajunge pentru a treia oara consecutiv in grupele Cupei UEFA remizand, scor 2-2, pe propriul teren cu FC Nurnberg dupa 0-0 in deplasare. In minutul 15 brazilianul Cesinha a deschis scorul cu o lovitura de cap dupa un corner de pe partea dreapta. Acelasi Cesinha si apoi Maldarasanu , cu un sut de la 30 de metri, au trecut pe langa majorarea scorului. In minutul 22 Kluge a dejucat iesirea la ofsaid a apararii rapidiste, l-a driblat pe Andrade din preluare si a inscris cu un sut de la sase metri. In repriza a doua Misimovic a majorat avantajul nemtilor dupa ce a marcat cu un sut de la marginea careului de 16 metri. Egalarea a venit dar era prea tarziu pentru Rapid. In minutul 93 Costin Lazar a inscris printr-o lovitura de cap de la circa sase metri. Antrenorul Rapidului, Cristiano Bergodi , a declarat la finalul partied ca isi va prezenta demisia de la echipa, nemultumit de tratamentul la care a fost suspus el si formatia sa in ultimul timp, facand referire la comisiile federale. Dinamo nu a putut remonta esecul din tur Dinamo a ratat calificarea in grupele Cupei UEFA, desi a castigat, scor 1-0, partida din deplasare disputata contra suedezilor de la Elfsborg. Dinamovistii nu au putut remonta esecul din partida tur, de acasa, cand Elfsborg castigase cu scorul de 2-1. Jocul ros-albilor a scartait serios in primele 45 de minute, singurul evidentiat fiind Lobont. Dinamo intrat cu avantaj la pauza, Danciulescu transformand un penalty, acordat dupa un hent in careu comis de Bjorck. In minutul 65 Margaritescu a luat o actiune pe cont propriu, si a ajuns cu noroc in careul lui Elfsborg. A incercat sa trimita balonul peste Wiland, dar portarul suedez care plonjase deja a reusit sa devieze mingea in corner. Singura prezenta in Europa pentru Romania a ramas Steaua, care joaca in grupele Ligii Campionilor, dar care va avea mult de furca pentru a obtine macar locul trei, calificant in Cupa UEFA, dupa ce in primele doua meciuri din grupe nu a obtinut niciun punct. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro