Rapid şi-a caştigat locul în finala Cupei

Rapid Bucureşti şi-a făcut încălzirea pentru finala Cupei Romaniei, chiar pe terenul disputării acesteia, la Timişoara, învingand în semifinală, cu scorul de 2-0, Pandurii Targu Jiu . Cupa Romaniei a devenit o afacere de familie între două cluburi înfrăţite, giuleştenii putandu-şi apăra astfel trofeul, chiar dacă pe terenul adversarei, Politehnica Timişoara. Gorjenii, pentru care prezenţa în semifinale reprezenta deja o performanţă uriaşă, s-au văzut dominaţi de o echipă a Rapidului bine aşezată în teren şi care a punctat încă din minutul 10, cand Iannis Zicu a pătruns uşor pe partea stangă, a driblat un adversar şi a marcat cu un şut în diagonală de la 12 metri . Renumiţi pentru modul de joc pe contraatac , elevii lui Neagoe s-au văzut nevoiţi să iasă la atac, însă abia spre finalul reprizei au reuşit să se apropie de poarta lui Edel Apoula Bete. Intrat la pauză, fostul rapidist Ciprian Vasilache a animant jocul gorjenilor şi în minutul 71 a cerut chiar un penalty, în urma unui duel cu Perjă. Arbitrul Augustus Constantin a lăsat jocul să continue şi, în minutul 79, Rapid s-a distanţat decisiv pe tabela de marcaj. „Secundul” Viorel Moldovan , care a intrat la pauză în locul golgheterului Ligii I, Ionel Ganea , a clarificat soarta partidei, cu un şut pe sub Guso de la opt metri . Ca şi în prima parte a partidei, Pandurii s-au trezit abia pe final, însă nici de această dată nu au reuşit să-l învingă pe Edel. Vintilescu, scăpat singur cu portarul rapidist, l-a luat la ţintă, în minutul 90, ca în ultimul minut de prelungire gorjenii să-şi mai treacă în cont o ocazie după şutul lui Iordache de la peste 30 de metri. Au evoluat: Rapid: Edel – M. Constantin, Maftei, Săpunaru – Bădoi, E. Dică, Măldărăşanu, Perjă – Buga, I. Ganea, Zicu. Pandurii: Guso – Mandrean, Rus, Chibulcutean, Dragomir – Pacurar, Stanga, Vatavu, I. Iordache – Orac, Vintilescu.