Rapid păşeşte cu dreptul în 2007

Rapid Bucureşti a început noul an al Ligii I cu o victorie clară în faţa Politehnicii Timişoara. “Alb-vişinii” s-au impus cu 2-0 într-un meci contand pentru etapa a 20-a a campionatului intern, disputat duminică seară la Craiova. Elevii lui Răzvan Lucescu au dominat partida de la un capăt la altul şi au punctat cate o dată în fiecare repriză. Rapid a început ceva mai bine partida şi a deschis scorul în minutul 22.Bădoi a a transformat un penalty acrordat de Sebastian Colţescu, pentru un fault al lui Popa asupra lui Viorel Moldovan. Fostul internaţional reuşise să îl dribleze pe goalkeeper-ul timişorean, iar acesta l-a placat în tentativa de a-l opri din drumul spre poartă. După marcarea golului, giuleştenii parcă au prins aripi, controland din ce în ce mai autoritar ostilităţile. Moldovan putea înscrie în minutul 25, după o acţiune a lui Zicu, însă şutul veteranului rapidist a fost scos de Popa cu piciorul. În minutul 36, Emil Dică a driblat trei adversari şi a şutat, însă portarul bănăţean a fost din nou la post. Repriza secundă l-a evidenţiat pe Ianis Zicu , fostul dinamovist reuşind cel mai bun joc al său de la transferul în Giuleşti. Mai întai, în minutul 55, fostul dinamovist a realizat o cursă foarte bună pe partea stangă, urmată de o centrare pentru Moldovan, însă reluarea acestuia din poziţie bună a trecut puţin alături. Cinci minute mai tarziu, Zicu a stabilit scorul final. Fostul dinamovist a înscris cu un şut sub bară, fără speranţe pentru goalkeeper-ul timişorean. Poli a capotat după primirea celui de-al doilea gol, oaspeţii abia reuşind să lege două pase. În minutul 81, Săpunaru putea marca şi el, însă şutul său a fost respins excelent de Popa, cel mai bun jucător al oaspeţilor. Karamian a avut un debut nefericit în tricoul bănăţenilor, fiind eliminat în prelungirile partidei, pentru că a şutat cu mingea în arbitru. Aşadar un debut fericit pentru Rapid în 2007. Giuleştenii ocupă locul al treilea, cu 39 de punte şi s-au apropiat la un singur punct de Steaua, ocupanta locului secund. Au evoluat formaţiile: Rapid: Coman - Rada, Maftei , Săpunaru - Bădoi, Măldărăşanu, C. Lazăr (I. Lazăr 76), E. Dică - Mazilu, Moldovan (Buga 57), Zicu. Antrenor: Răzvan Lucescu. Poli Timişoara: Poli Timişoara: Popa - I. Matei, McKain, Mehmedovic, Izvoranu - Caramarin (A. Cristea 74), Pleşan ( Grigorie 64), Shroj (Omoduemuke 65), Karamian - G. Bucur, Mansour. Antrenor: Alin Artimon.