Rapid - FK Sarajevo 2-0 şi giuleştenii merg mai departe

Primul meci al aspirantelor noastre la un parcurs cat mai lung în Cupa UEFA a luat sfarşit. Mult mai greu decat ne aşteptam, Rapid a reuşit totuşi să deschidă scorul în partida cu bosniacii de la Sarajevo. Cel care a punctat a fost Mugurel Buga, care a profitat de o ieşire greşită a portarului advers şi a lobat mingea peste acesta, în poartă. Gol frumos, venit cu cinci minute înainte de pauză, care i-a scos pe rapidişti la joc, după 40 de minute de apatie. Pană în minutul 89, tabela a rămas neschimbată. Atunci, experienţa lui Viorel Moldovan şi-a spus cuvantul, şi el a fructificat o centrare excelentă la marginea careului de 6 metri. 2-0 pentru Rapid, care merge mai departe, chiar dacă nu a avut o evoluţie strălucită. Pentru jocul slab al echipei, Răzvan Lucescu poate invoca problemele din ce în ce mai mari legate de jucătorii pe care îi are la dispoziţie pentru meciul retur cu FK Sarajevo (1-0 pentru bosniaci în tur, 2-0 pentru Rapid în retur). Accidentările lui Romeo Stancu, Dănuţ Perjă şi Lucian Burdujan au subţiat şi mai mult lotul. Acţionarul principal al Rapidului era optimist înaintea returului cu FK Sarajevo, din turul al doilea preliminar al Cupei UEFA. “Am mare încredere în echipă şi cred că ne vom califica”, a spus George Copos. Fostul vicepremier a susţinut că “nu îmi doresc decat să continuăm parcursul în UEFA, aşa că o victorie a noastră cu 2-0 sau 3-1 ar constitui un rezultat perfect”. În tur, bosniacii s-au impus cu 1-0, printr-un gol în ultimul minut de joc. În retur, golul decisiv al giuleştenilor a fost înscris în penultimul minut. Rapid Danut Coman , Vasile Maftei , Ionut Rada , Nicolae Constantin, Valentin Badoi, Artiom Karamian , Nicolae Grigore, Valentin Negru, Mugurel Buga, Ianis Zicu, Viorel Moldovan; FK Sarajevo Alaim - Muharemovic, Zukic, Trivuvovic, Mackic - Ihtijarevic, Duro, Maksumic, Saraba - Repuh, Obuca; Antenor: Husref Musemic