Rapid baga carbuni spre Europa

Rapid a venit cu rolul aproximativ invatat la redeschiderea oficiala a stagiunii europene. Desi si-au dorit sa rejoace piesa de succes a sezonului trecut, repetitiile nereusite din Liga 1 si-au pus amprenta pe evolutia de joi seara a giulestenilor. Exceptie a facut doar „decorul“, la fel de viu precum in meciurile de poveste cu Feyenoord, Hertha Berlin sau Hamburg. Doua clase mai jos, Nacional Madeira a promovat curajul in Giulesti si, pe fondul unui joc mai tern al elevilor lui Razvan Lucescu, si-au trecut in cont prima ocazie a meciului, cind Danut Coman (care avea sa evolueze accidentat in repriza secunda dupa o ciocnire involuntara cu Nae Constantin) a retinut o minge expediata cu capul exact pe linia portii. In nota startului de sezon, rapidistii au acaparat fara productivitate mijlocul terenului in defavoarea careului advers, slab populat de alb-visinii. Inca o data, giulestenii au demonstrat ca respira exclusiv prin plaminii veteranului Viorel Moldovan . Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, atacantul de 34 de ani a prins un sut de la 16 metri, aducind un fragil avantaj la pauza. La prima vedere, revenirea de la cabine trebuia sa aduca, implicit, si apropierea sanselor de a patrunde pentru a doua oara consecutiv in grupele Cupei UEFA. Iar atacurile din primul sfert de ora aproape ca au confirmat asteptarile. Ce au inceput bine, feroviarii au terminat cit se poate de prost, cu portughezii presind in jumatatea unui Rapid resemnat. Nici chiar intrarea lui Maldarasanu din ultimele zece minute nu a mai produs revirimentul de la meciul cu Vaslui, scorul final raminind din pacate doar 1-0. Portughezii au scapat de suspendarea UEFA Una peste alta, ratarile exasperante ale lui Zicu, apatia lui Buga sau lipsa de sprijin pentru Moldovan au mentinut incertitudinea cu privire la numele echipei care va merge la tragerea la sorti pentru grupe. Peste doua saptamini, dat fiind ca UEFA a decis ieri sa nu mai suspende Portugalia din competitiile internationale, misterul se va lamuri la Madeira. RAPID – NACIONAL 1-0 A marcat: Viorel Moldovan ‘44