PSV - Liverpool 0-3. I-au spulberat!

Sunt unii care mai trăiesc cu impresia că o echipă ce păstrează mult posesia trebuie să şi caştige. Au existat persoane care după victoria Stelei în „Giuleşti” au invocat acest factor spunand că Rapid merita victoria. Dacă meciul dintre Rapid şi Steaua a fost unul echilibrat, Liverpool a zdrobit PSV, la Eindhoven, în ciuda posesiei superioare cu 10 procente a olandezilor. Golurile lui Steven Gerrard , John Arne Riise şi Peter Crouch au ajutat Liverpool să obţină un neverosimil 3-0 pe terenul celor de la PSV, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Există şi veşti proaste pentru „cormorani”, care se pare că l-au pierdut pe Fabio Aurelio, după ce acesta s-a accidentat grav cu 15 minute de final. Dirk Kuyt trăia sub frica unui cartonaş galben ce l-ar fi privat de semifinale sau finală, însă a căpătat un galben care îl suspendă automat pentru meciul de pe Anfield Road, unde Liverpool trebuie să evite o înfrangere la scor. Fără fundaşul Alex şi atacantul Bakari Kone, PSV a fost de nerecunoscut , o echipă chinuită, cu probleme serioase în defensivă şi lipsită de ritm. „Cormoranii” au preluat conducerea în minutul 27, prin golul căpitanului Steven Gerrard care, jucand pe partea dreaptă cu instrucţiuni de a urca în centrul atacului, nu a ezitat să trimită în plasă o centrare excelentă a lui Steve Finnan, devenind golgheterul englezilor în Europa. Gerrard a jucat pe postul de extremă, într-un 4-4-2 convenţional în care l-am putut vedea şi pe Javier Mascherano, un jucător care, în afara cartonaşului galben primit pe nedrept după un tackling bun la Diego Tardelli, a părut de două ori mai bun decat mijlocaşul care acum două luni putrezea pe banca de rezerve a celor de la West Ham . În repriza secundă, PSV a intrat pe teren fără al doilea atacant de valoare din lot, Jefferson Farfan accidentandu-se probabil în primele 45 de minute, şi cu un plus de nesiguranţă în defensivă. În doar cateva minute, Liverpool a avut două mari ocazii prin Xabi Alonso, dar golul avea să vină în minutul 49, cand o minge pierdută de Timmy Simons a ajuns la John Arne Riise, al cărui şut bombă de la 25 de metri l-a făcut pe Gomes să plonjeze în van. Zarurile erau aruncate şi Liverpool rămanea singura echipă de pe teren. Gomes părea să nu îşi revină, dar Kuyt şi Riise au avut milă de portarul olandezilor. Crouch nu l-a iertat şi a marcat pentru 3-0, înscriind al 17-lea său gol al sezonului, după o nouă centrare excelentă a lui Finnan. „Am venit cu gandul să nu primim gol şi să încercăm să obţinem un avantaj minim. Trei goluri este clar mai mult decat ne puteam dori. Să caştigăm la trei goluri diferenţă oriunde departe de casă, în Europa, este un rezultat mare şi toţi băieţii sunt foarte mulţumiţi”, a declarat Peter Crouch la finalul partidei. Steven Gerrard a dezvăluit şi el misterul evoluţiei sale excelente. Mijlocaşul englez se simte în largul său atunci cand joacă central, dar formula de joc folosită de Rafa Benitez l-a împins în ultimul timp pe dreapta. Randamentul lui a fost mereu bun, dar pe dreapta nu a strălucit mereu. Pe terenul celor de la PSV, căpitanul „cormoranilor” a strălucit şi a condus echipa către o victorie ce asigură calificarea în semifinale. Gerrard a spus la finalul partidei că antrenorul i-a dat mană liberă pe teren (însemnand că poate juca şi în centru) atata timp cat îşi îndeplineşte îndatoririle în defensivă. O condiţie care cere un plus de efort, dar pentru Gerrard a fost o nimica toată: „Managerul ştie că îmi place să joc în centru şi să urc în atac. A trebuit să joc în dreapta, dar mi-a dat voie să fac ce vreau pe teren atata timp cat mă retrag şi mă apăr”. Căpitanul a avertizat totuşi că Liverpool nu este deja calificată: „Trebuie să fim profesionişti pană la capăt, să ne facem datoria şi în ultimele nouăzeci de minute şi apoi să ne gandim la semifinale”. Partida retur va avea loc la 11 aprilie, pe Anfield Road.