PSG, înfrangere şoc acasă cu Hapoel

Hapoel Tel-Aviv a produs una din surprizele serii de joi seară, în Cupa UEFA, reuşind să învingă în deplasare pe Paris Saint Germain, cu 4-2, chiar pe Parc de Princes. Oaspeţii au deschis scorul în minutul secund al partidei, prin Toema, care a marcat printr-un şut în forţă de la marginea careului de 16 metri. Patru minute mai tarziu stupoare în tribune: acelaşi Toema a înscris pentru un neverosimil 2-0 pentru Hapoel în Capitala Franţei, cu un şut pe jos de la aproximativ 20 de metri. În minutul 14, PSG a redus din handicap prin Pierre-Alain Frau, care a trimis un şut la colţul lung, fără speranţe pentru portarul Elimelech. Gazdele au reuşit egalarea în minutul 25 prin atacantul portughez Pedro Pauleta, al cărui şut din interiorul careului s-a oprit în colţul din dreapta al porţii israelienilor. Contrar aşteptărilor, Hapoel a marcat pentru 3-2 cu un minut înainte de pauză, prin Badir, care a reluat în plasă o centrare din corner a lui Toema. În minutul 57, Barda a stabilit scorul final, şutul său oprindu-se în vinclul porţii lui Landreau. Hapoel a obţinut prima victorie şi ocupă poziţia secundă în grupă, avand 4 puncte, cu unul mai mult decat Rapid. Situaţia în grupa G s-a complicat, 4 echipe printre care şi Rapid avand în continuare şanse la 2 locuri ce duc în optimi , Panathinaikos fiind deja calificată.