Poli Timisoara, remiza norocoasa

Politehnica Timisoara nu a reusit sa profite de semi-esecul Stelei de la Buzau si de surprinzatoarea infrangere a Unirii Urziceni din fata Daciei Mioveni. Echipa banateana a venit pe malul Marii Negre cu mari sperante, dar s-a intors cu doar un punct, remizand, 1-1, cu Farul Contanta. Partida de pe litoral nu a fost una extrem de spectaculoasa. Pe fondul unui joc linistit, Canu a ratat prima ocazie a meciului, trimitand in bratele portarului Curca, in minutul 10. Asa cum ne-a obisnuit in deplasarile din turul Ligii I, banatenii au jucat apatic, nereusind sa profite de neputinta „rechinilor”. Au fost la un punct sa o faca dupa jumatate de ora de joc, dar lovitura de cap a australianului McKain a fost respinsa de goalkeeper-ul constantenilor. Partea a doua a fost ceva ma animata. La zece minute de la reluare , gazdele, timide pana in acel moment, au reusit sa deschida scorul, Emil Nanu reluand in gol centrarea buna a lui Maxim. Forcingul de final al banatenilor avea sa dea roade. Deabia in ultimul minut de joc, cand nimeni probabil nu se mai astepta: Karamian, pe departe cel mai bun jucator de pe teren, preia o minge trimisa aiurea de Todoran, patrunde nestingherit si finalizeaza, spre disperarea lui Curca. Un punct scos in extremis de timisoreni, dar mai important, doua puncte extrem de importante pierdute in lupta pentru cupele europene. FARUL: Curca - Bacila, Barbu, Schiopu, Maxim - Gurita, Patrascu, Todoran, Voiculet (Chigou 90+3) - Gerlem (Florea 87), Nanu (Nae 69). POLI TIMISOARA: Popa - Stancu, McKain, Canu, Latovlevic (Arman Karamian 80) - Abiodun, Srhoj ( Torje 35), Alexa , A. Karamian - Bucur, Mansour (Rusic 52). Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro