Poli a caştigat derbiul provinciei

Formaţia timişoreană s-a impus cu 3-1 în faţa lui CFR Cluj, provocand prima înfrangere ardelenilor, iar Sorin Carţu se gandeşte deja la o eventuală participare în cupele europene. Cele mai bune echipe ale provinciei, Poli Timişoara şi CFR Cluj au oferit un joc de nivel european, în care elevii lui Carţu au triumfat cu patru minute înainte de final. Balul a fost deschis de Grigore care a marcat primul său gol de la venirea în Banat. Egalarea clujenilor a fost adusă de Coroian, care a transformat un penalti obţinut de Tilincă. Arbitrul Vasile Bratu a greşit grav în minutul 79, cand a acordat o lovitură de pedeapsă gratuită timişorenilor, însă acelaşi Grigorie s-a transformat din înger în demon şi a ratat. Descătuşarea gazdelor a fost adusă de Mircea Oprea, introdus cu doar două minute înainte pe teren, iar Mansour a închis tabela, în cel mai bun meci făcut de timişoreni în acest sezon. Carţu vorbeşte de cupe europene Victoria în faţa lui CFR Cluj îi face pe timişoreni să viseze frumos. Tehnicianul Sorin Carţu crede că echipa sa poate prinde un loc de Cupa UEFA la finalul sezonului, indiferent dacă o va face graţie locului ocupat în campionat sau evoluţiei din Cupa Romaniei: "A fost un meci cu de toate, cu fotbal bun, suspans… Mi-aş fi dorit să exploatăm cele două ocazii imense avute în prima repriză, dar este bine că am trecut peste acel moment. Mă bucur pentru Grigorie că a marcat, dar sunt supărat că nu a dat gol şi din 11 metri", a precizat Carţu. Dorinel a făcut testul antidoping Antrenorul-jucător al clujenilor, Dorinel Munteanu, a vrut să demonstreze că nu se dopează, după ce a fost suspectat în mai multe randuri de adversari. Deşi nu a fost tras la sorţi, "Munti" s-a prezentat benevol la test. "E cazul să se termine odată cu această poveste şi ca toţi cei care au zis despre mine că aş fi dopat să viseze frumos şi să se gandească la lucruri frumoase. Sunt oameni care au intrat acum doi, trei ani în fotbal, au făcut ei calcule şi şi-au dat seama că sunt eu dopat", a declarat Munteanu cu trimitere la patronul lui Poli, Marian Iancu. Mansour şi-a învăţat colegii să danseze Atacantul senegalez Guye Mansour care s-a aflat la primul său gol în acest sezon a celebrat reuşita printr-un scurt dans. Din păcate, africanul nu a avut cu cine să danseze. "Am încercat în cantonament să-i învăţ şi pe colegi să danseze aşa cum am făcut-o după gol, dar nu au învăţat nimic. Doar cu Emeghara am reuşit să dansez", a declarat Mansour. Poli Timişoara – CFR Cluj 3-1 (0-0) Au marcat: Grigore ('50), Oprea ('86), Mansour ('90) / Coroian ('59 – penalty) Poli: M. Popa - Olah, Mehmedovici, McKain, Emeghara - Alexa - Izvoranu (Pleşan ‘62), Caramarin, Bălace (M. Oprea ‘84) - Grigorie, Cristea (Mansour ‘71). Antrenor: Sorin Carţu. CFR Cluj: ţurcaş - Manuel Jose, Jula, Miloşevici (Mojica ‘58), Miclăuş - Minteuan, D. Munteanu (Coroian ‘46) - Oliveira, Semedo (Cadu ‘65), Tilincă - Anca. Antrenor: Dorinel Munteanu. Arbitri: Vasile Bratu – Nicolae Marodin, Corneliu Fecioru Stadion: Dan Păltinişanu; Spectatori: 10.000