Oţelul sparge "autobaza" lui Carţu

Oţelul Galaţi a zdrobit pe FC Naţional, în primul meci al etapei a 22-a, disputat vineri, pe Malul Dunării. Echipa antrenată de Petre Grigoraş a spulberat “lanterna roşie” a clasamentului Ligii I, cu scorul de 5-2. A fost o primă repriză halucinantă, la capătul căreia oţelarii conduceau cu 5-1! Daniel Stan a marcat de trei ori în minutele 12, 14 şi 27, declanşand isteria în tribunele arenei din Galaţi. Naţionalul a avut o tresărire de orgoliu în minutul 41, cand Chihaia a redus din handicap, însă gazdele au refăcut diferenţa de trei goluri după doar un minut, prin golul lui Szekely . Koreanul Kim a ieşit la rampă în ultimul minut al primei reprize, catapultand mingea în vinclul porţii lui Cristi Munteanu , iar “ autobaza ” lui Sorin Carţu scarţaia din toate balamalele. Repriza secundă a marcat o relaxare în jocul gazdelor, Naţionalul fiind echipa care a condus ostilităţile. Herea a marcat în minutul 52, iar echipa din parcul cu platani părea că poate reveni în joc, pe fondul evoluţiei mai modeste a gazdelor. A fost doar un foc de paie, gălăţenii reuşind să reziste fără prea mari probleme în faţa ultimei clasate. Szekely putea face 6-2 pentru gazde, în minutul 70, însă nu a reuşit să împingă balonul în plasă din doar trei metri. Tehnicianul gazdelor, Petre Grigoraş nu era foarte fericit la finalul partidei, în ciuda victoriei la scor obţinută de formaţia sa. “Am reuşit să marcăm din nou multe goluri, însă am încasat două, lucru care mă nemulţumeşte. Nu mă satisface faptul că băieţii au scăzut ritmul în repriza secundă. Nu au înţeles indicaţiile pe care le-am dat la pauză”, a afirmat antrenorul gălăţean. Oţelul îşi confirmă statutul de echipă ofensivă, moldovenii marcand nu mai puţin de 11 goluri în cele trei partide de campionat disputate anul acesta, în timp ce Naţionalul este cu un pas mai aproape de Liga a 2-a. Au evoluat echipele: Oţelul Galaţi: Gribauskas 5 Gado 6 Nogo 5 M. Baciu 6 Semeghin 6 Szekely 7 (Boghiu ’74 – 6) Giurgiu 6 Paraschiv 7 (Mărginean ’64 – 6) Kim 7 Labukas 6 D. Stan 8 (Jula ’46 – 6) FC Naţional: C. Munteanu 3 Fl. Dumitru 5 Martins 4 Papură 5 (A. Neagoe ’86) Rusu 5 Ilin 5 Herea 6 Panc 5 R. Iancu 5 (Sandulovic ’64 – 5) Borbely 5 Chihaia 7 (I. Savu ’81)