Otelul se caleste in Cupa UEFA

Formatia din Galati a furnizat marea surpriza a finalei Intertoto, cistigind cu 2-1 in deplasarea de la Trabzonspor. „Am fost precum la Calugareni”, a declarat preseintele Otelului, Marius Stan , dupa uriasa surpriza realizata de formatia din Galati in returul finalei Intertoto, 2-1 in deplasarea din Turcia. Condusi inca din minutul 8, prin golul marcat de Eris, galatenii nu au depus armele. Mai intii a egalat Szekely, pentru care minutul 13 nu a fost deloc cu ghinion, si, desi rezultatul era suficient pentru calificarea, in premierea pe acest traseu pentru o formatie romaneasca, in turul doi preliminar al Cupei UEFA, oaspetii au mai marcat o data pe final, in mintul 88 Jula transformind un penalty. “A fost o victorie extrem, extrem de dificila intr-un stadion cu o atmosfera pe care eu personal n-am mai trait-o. Nu imi gasesc cuvintele, bucuria este mult prea mare. Nu stiu cit de departe mergem, dar depinde de adversar, forma, deocamdata ne bucuram de o realizare formidabila”, a continuat Stan. Antrenorul Petre Grigoras ( foto ) a remarcat si el performata, declarind ca a avut multi jucatori care nu au evoluat niciodata in fata a peste 20.000 de spectatori. “Este o obligatie pe viitor pentru ca au demonstrat ca pot. Inaintea dublei plecam cu sansa a doua. Eu speram la calificare si acest lucru s-a realizat!”, a spus Grigoras . Intr-o alta finala Intertoto, Gloria Bistrita a jucat aseara tirziu pe terenul celebrei Atletico Madrid , scorul in tur fiind 2-1 pentru elevii lui Ioan Ovidiu Sabau .