Osasuna trece fără mare efort de Leverkusen

După ce în urmă cu o săptămană reuşea să umilească pe Bayer Leverkusen , chiar pe BayArena, micuţa formaţie spaniolă s-a impus şi în meciul retur al sferturilor Cupei UEFA, disputat joi seară la Pamplona, cu scorul de 1-0. Echipa clasată pe locul 14 în campionatul spaniol a obţinut o victorie fără emoţii, îndeajuns cat să pună la adăpost avantajul de trei goluri luat după partida tur. Chiar dacă a caştigat cu avantaj minim, Osasuna nu s-a mulţumit să se apere, ci a atacat în marea majoritate a meciului, însă lipsa de concentrare în faţa porţii a făcut ca spaniolii să nu marcheze decat o dată. Unica reuşită a partidei i-a aparţinut lui Juanlu Gomez, care, la jumătatea reprizei secunde, l-a învins pe Adler cu un şut la colţul scurt de la marginea careului mic. Chiar dacă au avut mai mult mingea, nemţii nu au reuşit să-şi creeze prea multe faze de poartă şi nu au arătat ca o echipă disperată să remonteze un handicap de trei goluri. Bascii merg mai departe cu neaşteptatul scor general de 4-0 şi urmează să o înfrunte pe deţinătoarea trofeului, FC Sevilla , într-o semifinală sută la sută spaniolă.