Oltchim a făcut show

Depăşite surprinzător în Croaţia, unde au pierdut în faţa celor de la Podravka cu 27-32, fetele de la Oltchim au ţinut să demonstreze, sambătă seara, în Sala Sporturilor din Valcea că nu au adversar în Cupa Cupelor . În manşa retur, în faţa a 3.000 de suporteri, valcencele au măturat cu campioana Croaţiei, pe care au învins-o fără drept de apel cu 34-21. Cu Luminiţa Huţupan imbatabilă între buturi şi cu Galcă, Luca şi Meiroşu excelente în ofensivă, romancele s-au distanţat pe tabelă încă din primele minute, pentru ca la pauză să aibă calificarea în buzunar, avand deja 13 goluri avans (21-8). În partea a doua, fetele lui Tadici au condimentat jocul şi cu faze de real spectacol, motiv de mandrie pentru vulcanicul antrenor. "Le-am demonstrat celor care se îndoiau de noi că atunci cand vrem nu ne stă nimeni în faţă. Avem deschis acum drumul spre finală", a spus după meci Tadici. Rulmentul s-a prăbuşit în Rusia Reprezentanta noastră în Cupa EHF , Rulmentul Braşov, s-a deplasat în Rusia să-şi refacă, în manşa secundă cu Zvezda Zvenigorod, imaginea şifonată, după înfrangerea la şase goluri suferită acasă. Din păcate, fetele Marianei Tarcă au avut o prestaţie şi mai slabă ca în tur, pierzand la o diferenţă categorică, 18-35! Un eşec ustură­tor pentru campioana Romaniei, care se vede ieşită şi din cupele europene, după ce în campionat a pierdut deja duelul în acest sezon cu Oltchim Ramnicu Valcea . În duelul romanesc din sferturile de finală ale Challenge Cup , U Jolidon Cluj nu a avut probleme, aşa cum era de aşteptat, în disputa cu Tomis Constanţa. După ce învinseseră cu 34-21 în tur, ardelencele au mers mai mult la păstrarea diferenţei în meciul de pe litoral. Iar socoteala le-a ieşit perfect clujencelor, care s-au înclinat cu 27-28, dar au obţinut biletele pentru semifinale. La masculin, UCM Reşiţa a terminat la egalitate, scor 32-32, partida de acasă din prima manşă a semifinalelor Challenge Cup, cu Zaglebie Lublin, şi este nevoită să învingă în Polonia pentru a izbuti accesul în finală.