Olanda sufera

Principala contracandidata a Romaniei la primul loc al grupei G, echipa antrenata de Marco Van Basten, a pierdut la limita amicalul de miercuri cu Elvetia. Adversarele Romaniei din grupa G a preliminariilor pentru euro 2008 au suferit in amicalele de miercuri. Olanda a pierdut cu Elvetia, Bulgaria a fost invinsa de Tara Galilor pe teren propriu, in timp ce victoria Belarusului in amicalul cu Israel a venit dupa o greseala de arbitraj. Revenirea lui Ruud van Nistelrooy la echipa nationala a Olandei, dupa un lung conflict cu selectionerul Van Basten, nu a avut efectul scontat. Batavii au pierdut miercuri amicalul jucat la Geneva, cu Elvetia (1-2), dupa un meci sters, in care Van Nistelrooy nu a putut justifica selectionarea sa in locul tanarului Huntelaar. Pentru gazde a marcat Tranquillo Barnetta, in minutele 9, din penalty, si 51, golul oaspetilor fiind opera lui Dirk Kuyt (52). „Am jucat foarte prost", recunoaste Van Basten, care avertizeaza: „In preliminarii , cu Bulgaria si Albania, nu luam in calcul infrangerea". Penev, redebut cu stangul Nici bulgarii nu o duc mai bine. Au pierdut amicalul cu Tara Galilor, scor 0-1, in primul meci de la reinstalarea lui Dimitar Penev ca selectioner. In fata a 15.000 de spectatori, unicul gol al meciului a fost marcat de debutantul Freddy Eastwood (45), cu un sut de la circa 20 de metri, la finalul unei reprize dominate de Bulgaria. Aceasta a fost prima infrangere pe teren propriu pentru Bulgaria, dupa mai bine de doi ani. Belarus, victorie dubioasa Viitoarea adversara a Romaniei in preliminarii, Belarus, s-a impus in fata Israelului, la Minsk, gratie unui penalty eronat acordat in al doilea minut de prelungiri, la scorul de 1-1. Romascenko a transformat lovitura, pentru a-i oferi noului selectioner, Bernd Stange, un debut fericit. O alta echipa din Grupa G, Slovenia, a remizat cu Muntenegru, scor 1-1, singurul gol al slovenilor fiind marcat de jucatorul lui Poli Timisoara, Dare Vrsic. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro