Olanda-roşu în faţa ochilor. Portugalia verde spre sferturi

La doi ani de la semifinala de la Euro 2004, Protugalia şi Olanda s-au mai întalnit încă o dată într-un meci dramatic. O luptă, la propriu şi la figurat, pentru un loc în sferturile Cupei Mondiale. După o pauză de 40 de ani, Portugalia se află pe drumul cel bun pentru a atinge performaţele obţinute de legendara echipă condusă din teren de Eusebio. Olanda a căutat răzbunarea după eliminarea din 2002, din semifinalele Campionatului European, dar nu a reuşit acest lucru. Tensiunea dinaintea meciului a fost din plin resimţită de jucători, mai ales după fluierul de debut al partidei, şi s-a amplificat odată cu trecerea timpului. Portugalia s-a impus la limită în faţa Olandei, cu 1-0, şi va întalni în sferturile competiţiei echipa Angliei. Golul lui Maniche din minutul 23 s-a dovedit extrem de important în economia partidei şi, în ciuda numeroaselor ocazii de gol ale ambelor echipe, scorul a rămas nemodificat. Lipsită de prea multe goluri, partida a avut, în schimb, parte de numeroase cartonaşe roşii, împărţite în mod egal de arbitrul rus Ivanov . Costinha a fost primul eliminat, chiar înainte de pauză, şi se anunţa o misiune dificilă pentru Portugalia să îşi conserve rezultatul. După pauză, marcaţi de faptul că nu sunt în stare să înscrie, nervii olandezilor au început să cedeze şi Boulahrouz s-a văzut nevoit să părăsească terenul după un cot în figură aplicat lui Figo. Egalitatea numerică de pe teren s-a restabilit şi Portugalia putea să joace mai liniştită, dovedindu-se foarte periculoasă pe contraatac . În minutul 78, speranţa olandezilor reînvie, cand Deco blochează repunerea rapidă a unui balon în joc şi vede al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. Pentru Ivanov, deja depăşit de situaţie şi de tensiunea dintre jucătorii celor două echipe, nu a mai contat că Deco a fost îmbrancit de un olandez care ar fi meritat şi el cartonaşul roşu. Finalul de meci i-a prins pe olandezi atacand cu disperare şi încercand chiar să simuleze un fault în careu, care nu l-au impersionat pe Ivanov. În ultimele minute de prelungire, Olanda a reuşit egalarea, însă nu pe tabela de marcaj, ci pe carneţelul arbitrului unde acesta şi-a notat a doua eliminare şi pentru olandezi, a lui Giovanni van Bronckhorst. Portugalia a reuşit o calificare meritată, într-o partidă în care singura diferenţă dintre cele două echipe a fost golul marcat de „omul meciului” Maniche, dar misiunea sa se va îngreuna din cauza absenţelor din partida cu Anglia.