Olanda a batut dupa 32 de penalty-uri

Olanda si Serbia se vor duela sambata (ora 21.45, in direct la Sport.ro ), la Groningen, in finala Campionatului European de fotbal pentru tineret. In timp ce selectionata balcanica a trecut miercuri, in semifinale, de Belgia, scor 2-0, nationala batava a fost supusa unui scenariu de groaza in partida cu Anglia. Dupa 1-1 la finalul celor 90 de minute regulamentare si al celor doua reprize de prelungiri, „Portocala mecanica ” a obtinut biletele pentru finala la loteria loviturilor de departajare, scor 13-12. Cele doua formatii au avut nevoie de 32 de penalty-uri pentru a gasi drumul spre finala. Englezii au fost la un pas de a merge in finala de la Groningen, dupa pe Lita a deschis scorul in minutul 39, pe arena din Heerenveen. Echipa Albionului a fost egalata in minutul 89, Righters marcand din foarfeca. (continuarea in Evenimentul Zilei )