O calificare cu gust amar

Tottenham a plătit scump preţul unei prime reprize slabe în faţa deţinătoarei Cupei Uefa, FC Sevilla , care s-a calificat în semifinalele competiţiei cu scorul general de 4-3. Tottenham a avut prea mult de muncă după autogolul lui Steed Malbranque şi finalizarea de clasă a lui Frederic Kanoute, după ce fostul atacant de la Spurs a dejucat pasul la ofsaid făcut de gazde. Era minutul opt şi Sevilla conducea deja cu 2-0, iar englezii aveau nevoie de patru goluri pentru a se califica mai departe. Nu era ceva imposibil şi episodul Middlesbrough – Steaua părea să se repete, după golurile marcate de Defoe şi Lennon în minutele 65, respectiv 66 şi Adriano, care în prima repriză a irosit un contraatac de patru contra doi, deja se gandea la ce i s-ar putea întampla la revenirea în Spania. Norocul îi ajută însă pe cei puternici şi, deşi Tottenham putea întoarce lejer soarta partidei, Sevilla a reuşit să păstreze rezultatul de egalitate, 2-2, pe White Hart Lane şi nu a capitulat în faţa englezilor precum o făcea Steaua anul trecut. Spaniolii nu au cedat presiunii şi le-au amintit elevilor lui Martin Jol că mai sunt şi ei pe teren, ameninţand în cateva randuri poarta lui Robinson, în urma unor contraatacuri tăioase. Ultimele speranţe au fost risipite în minutul 90, cand Tainio a fost eliminat şi a lăsat gazdele în inferioritate numerică pentru cele cateva minute de prelungiri. Apărarea Sevillei nu a cedat nici măcar la şutul lui Robinson, venit în atac să suplinească lipsa lui Tainio, şi formaţia spaniolă a obţinut calificarea în semifinalele Cupei Uefa, unde va da piept cu Osasuna, revelaţia acestei ediţii. Rămane însă gustul amar al acelui penalty inventat de arbitrul Hamer în partida tur, care le-a permis spaniolilor să egaleze şi să revină în joc.