Nemtii si-au luat revansa

Romania a pierdut, la Koln, amicalul contra Germaniei. Neinvinse in preliminarii , cele doua formatii au oferit un adevarat spectacol pentru cei 50.000 de spectatori aflati in tribune, precum si pentru milioanele de telespectatori. Mutu si compania i-au surprins pe nemti cu golul reusit de Goian in minutul 3. Reusita lui Goian a fost perfect regulamentara, deoarece Dica nu a atins mingea la faza golului. Cristi Chivu s-a accidentat Cu moralul ranit, germanii au inceput sa se puna serios pe treaba, dar Coman a aratat ca va fi concurenta acerba pentru postul de titular la nationala . In minutul 23, Cristi Chivu s-a accidentat si Victor Piturca a fost nevoit sa il inlocuiasca cu Ovidiu Petre . Pierderea capitanului s-a resimtit, iar cu cateva minute inainte de finalul primei reprize, apararea noastra a gafat. Rat nu a reusit sa degajeze un balon, mingea a fost centrata de pe partea dreapta in careu, de unde Schneider, nemarcat, a reluat cu capul in plasa lui Coman , stabilind scorul pauzei, 1-1. Repriza a doua, dominata de Germania In repriza a doua, Germania a dat navala la poarta lui Coman. Rapidistul a mai facut o minune la sutul lui Podolski, iar in minutul 65, arbitrul Rizzoli a inchis ochii la hentul facut in careu Friedrich. La urmatorul atac, Germania a inscris prin Odonkor, la o gafa a lui Coman, iar Podolski a marcat pentru 3-1 cu opt minute inainte de final. “Nu sunt suparat. Am condus cu 1-0, dar concentrarea noastra a durat 40 de minute. Chivu ar putea rata meciul cu Olanda” a declarat la finalul partied antrenorul Victor Piturca. "Sunt suparat pentru ca am pierdut. Am jucat 40 de minute destul de bine, pana la primul lor gol. Am avut curaj, am atacat, am jucat deschis, dar din pacate am facut cu totii greseli. S-a simtit si oboseala dupa meciul cu Belarus. E un dus rece , care face bine pentru abordarea meciului cu Olanda", a spus Mutu la TVR 1.