ND Gorica - Steaua 0-2

Steaua a început cu dreptul drumul său spre grupele Ligii Campionilor şi a învins la pas cu 2-0 în deplasare pe ND Gorica. Roş-albaştri au început partida de la Nova Gorica cu calmul şi siguranţa marii favorite. Şi după numai cinci minute şi-au creat prima ocazie a meciului, prin Victoraş Iacob. Treizeci de secunde mai tarziu acelaşi Iacob a deviat subtil centrarea lui Boştină, însă portarul Simcici a evitat golul cu un reflex incredibil. În minutul 15, Steaua a avut o nouă ocazie de a deschide scorul, însă ghiuleaua lui Lovin a fost pe centrul porţii şi Simcici a respins. Slovenii şi-au arătat colţii în minutul 25, prin lovitura de cap a lui Pitamici, iar şase minute mai tarziu Jokici a trimis puţin pe lîngă poartă. Steliştii au ripostat imediat, însă în minutul 32 Bănel Nicoliţă nu a reuşit să atingă balonul, care s-a scurs prin faţa porţii goale. Steaua a dat lovitura după pauză. Blocat în momentul şutului la o fază anterioară, Dică s-a răzbunat în minutul 54 şi a deschis scorul din lovitură liberă. Steaua a continuat să atace şi Lovin a ratat de puţin ţinta în minutul 60, iar 3 minute mai tarziu Simcici a scos cu un reflex salvator şutul lui Paraschiv din interiorul careului. Steaua a majorat scorul prin Victoraş Iacob în minutul 66 după cornerul lui Boştină. Roş-albaştri au controlat jocul în continuare însă nu au mai forţat, fiind mulţumiţi de scorul de pe tabela de marcaj, care îi scuteşte practic de emoţii în meciul retur.