Mutu, in voga

Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Fotbalului (IFFHS) l-a propus pe Adrian Mutu pentru titlul de cel mai popular fotbalist al anului 2007. Autor al unui nou gol pentru Fiorentina in acest weekend cu Siena (3-0), Adrian Mutu se numara printre cei 55 de fotbalisti care candideaza la premiul IFFHS. Desi a fost omis in mod curios de France Football de pe lista candidatilor la Balonul de Aur , Mutu s-ar putea alege cu alt premiu individual pentru evolutiile din anul 2007. Alaturi de vedete ca Beckham, Kaka, Henry, Ronaldinho sau Totti, Mutu candideaza la premiul Federatiei Internationale de Istorie si Statistica a Fotbalului. Cel mai popular fotbalist al anului 2007 va fi ales de vizitatorii site-ului IFFHS pana la 3 ianuarie 2008. Mutu a marcat pentru Fiorentina in primul meci de la revenirea de la nationala Romaniei . Decarul echipei „viola" a reusit un gol duminica, in derby-ul toscan cu Siena, scor 3-0. Fiorentina a deschis scorul in partida cu Siena prin Pazzini, in minutul 15, iar Adrian Mutu a inscris in minutul 31, fiind la cea de a sasea reusita din acest sezon. Ultimul gol al gazdelor a fost reusit de catre Vieri (71). Paul Codrea a fost rezerva la Siena si a fost introdus pe teren in minutul 62. Gratie acestui rezultat, Fiorentina ocupa locul trei in Serie A. Mutu a fost cel mai bun jucator al Fiorentinei duminica dupa-amiaza. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro