Mutu califica Fiorentina in primavara europeana

Echipa pentru care evolueaza atacantul roman Adrian Mutu, Fiorentina, a obtinut calificarea in "saisprezecimile" Cupei UEFA. Pentru a se califica fara emotii, Fiorentina avea nevoie de un egal, pe teren propriu, in fata gruparii din Cehia. Partida de pe Artemio Franchi le-a apartinut in totalitate, italienii reusind sa se impuna in final cu scorul de 2-1. Prima repriza l-a avut in prim-plan pe colegului lui Mutu din avanposturile “ viola ”, Pazzinni. Dupa ce a cazut de doua ori in careul advers, tanarul atacant italian a facut-o si a treia oara, in minutul 44, de aceasta data impresionandu-l pe arbitru, care, utilizand parca regulile din baseball , a acordat lovitura de la unsprezece metri pentru gazde. Mutu a transformat cu stil penalty-ul obtinut de Pazzini: "scarita" peste portarul Pizanowski, pentru 1-0. Fiorentina a avut ceva emotii dupa reluare , cind Mlada a egalat si parea sa fi prins mai mult tupeu, dar Vieri a linistit definitiv apele cu golul de 2-1. Acesta a fost si momentul in care, calificarea fiind asigurata, antrenorul Prandelli a inceput sa se gindeasca la confruntarea din week-end, cu Cagliari . Iar prima decizie luata a fost sa-l scoata pe Mutu in minutul 79. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro