Mutu, autorul golului cu care Fiorentina a bătut Parma

Mutu, în sfarşit decisiv. Atacantul roman a marcat singurul gol al partidei Fiorentina – AC Parma 1-0, ducandu-şi astfel echipa spre primul succes stagional. Precedată de o ieşire fără precedent a antrenorului Cesare Prandelli , care a cerut linişte din partea conducătorilor pentru ca Fiorentina să nu fie „masacrată”, partida a fost extrem de tensionată. Golgeterul toscanilor, Luca Toni , a văzut roşu pentru un gest nesportiv, iar Mutu a fost ţinta unor atacuri dure din partea parmegianilor. Romanul s-a răzbunat însă în minutul 17, cand a marcat cu un şut plasat din interiorul careului după o pasă a lui Toni. La gazde, Lobonţ nu a fost introdus nici un minut, titularul Frey avand o prestaţie ireproşabilă.