Munteanu aduce trei puncte mari pentru Dinamo

Dinamo s-a impus la limită, cu scorul de 1-0 în faţa Jiului Petroşani, în ultimul meci al etapei a 20-a a Ligii I, disputat luni seară pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare. “Alb-roşii” au tremurat timp de 70 de minute în faţa unei formaţii din subsolul clasamentului, care a înscris doar nouă goluri în 20 de partide. Echipa lui Mircea Rednic a suferit în compartimentul ofensiv, cuplul N&D fiind în continuare departe de forma din prima jumătate a campionatului. Oaspeţii au prins curaj, pe fondul unui joc mediocru al liderului Ligii I şi au reuşit să pună în pericol în cateva randuri poarta apărată de Lobonţ. Prima fază importantă a venit, surprinzător, la poarta “cainilor”. În minutul 25, Paleacu a expediat un şut-bombă de la 20 de metri, iar Lobonţ nu a reuşit să reţină. Niculescu şi Dănciulescu au trecut pe langă gol în trei randuri spre finalul primei reprize, iar la cea de-a treia fază, cei doi s-au invitat reciproc să şuteze, iar Mihart a profitat şi a îndepărtat pericolul. Oaspeţii puteau deschide scorul cu cinci minute înainte de pauză. Paleacu a pătruns în careu, l-a culcat pe Smirnovs, însă Lobonţ a intervenit salvator în două randuri. ”Alb-roşii” au ieşit mai motivaţi de la cabine, însă fotbaliştii lui Mircea Rednic nu reuşeau să transforme dominarea teritorială în goluri. Antrenorul dinamovist a schimbat inspirat, introducandu-l pe Cătălin Munteanu în locul lui Ze Kalanga . “Şeptarul” a fost aproape de a înscrie la doar cateva secunde, însă portarul petroşănenilor a fost la post. Golul victoriei a picat în minutul 70, la o excelentă fază de atac a gazdelor. Bălace a scos la marginea careului, după o minge lungă, iar Cătălin Munteanu a reluat superb, din alergare , fără speranţe pentru Anton. În minutul 86, Mendy putea dubla avantajul dinamoviştilor, însă goalkeeper-ul oaspeţilor şi-a salvat din nou echipa. O victorie una peste alta meritată de Dinamo, în ciuda faptului că Jiul a avut cateva mari ocazii de a marca. Oaspeţii au afişat un joc neobişnuit de curajos pentru o echipă din subsolul clasamentului, însă principalele probleme ale formaţiei lui Marin Tudorache sunt la finalizare. “Alb-roşii” acumulează 55 de puncte, cu 15 mai mult decat Steaua şi cu 16 peste Rapid, şi sunt din ce în ce mai aproape de caştigarea celui de-al 18-lea titlu, deşi mai sunt de disputat 14 etape. Au evoluat formaţiile: Dinamo: Lobonţ - Blay, Smirnovs, Şt. Radu, Pulhac – Mărgăritescu – Ze Kalanga (C. Munteanu ‘55), Vranjkovic (Bălace ‘55), Ad. Cristea – Danciulescu (Mendy ‘66), Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic Jiul: I.Anton - C. Dinu, Mihart, Kalai, Teuşan – M. Voicu, M.Gheorghe (Borza ‘77), Pacleşan, Bikfalvi (M. Constantin ‘82), Paleacu – Dulcea (Găldean ‘87). Antrenor: Marin Tudorache.