Munteanu a spart gheata

FC Arges a invins cu 3-1 pe Otelul Galati, ajungand astfel la cea de-a doua victorie sub conducerea lui Dorinel Munteanu, dupa meciul castigat cu 1-0 in fata celor de la FCM II Bacau in Cupa Romaniei . Motivati de cei 2.500 de euro promisi de Cornel Penescu in cazul in care pun capat seriei de 11 infrangeri consecutive din campionat, pitestenii s-au napustit spre poarta Otelului inca din primul minut al jocului. Prima ocazie a argesenilor a venit chiar in deschiderea meciului, insa Tanasa, singur cu Vatca, nu a reusit sa inscrie. Asaltul elevilor lui Munteanu la poarta "otelarilor" a continuat, avand ca efect golul marcat de Prepelita in minutul 32. Mijlocasul argesean a reluat in plasa cu capul centrarea perfecta a lui Rednic. Golul le-a dat aripi pitestenilor, care au pus si mai mare presiune pe poarta lui Vatca. Pauza s-a dovedit a fi de bun augur pentru FC Arges, gazdele revenind de la vestiare la fel de motivate. La trei minute de la reluare, Daniel Rednic, omul numarul unu al lui Dorinel Munteanu, mareste diferenta. Golul doi al pitestenilor ii trezeste pe galateni , care incearca sa impinga jocul spre careul lui Vintila. FC Arges a stopat insa actiunile oaspetilor la 30 de metri de poarta, printr-un pressing naucitor, care a dat roade si in prima parte. Pregatirea fizica precara a pitestenilor si-a spus cuvantul pe final, iar cu zece minute inainte de ultimul fluier al lui Deaconu, Otelul a reusit sa reduca din handicap. Finalul a fost incendiar, fiecare echipa avand sansa de marca. A facut-o FC Arges in primul minut de prelungire, gratie sutului puternic al lui Tanasa, declansand nebunia in tribune.