Mourinho a tremurat 80 de minute în faţa fostei sale echipe

Chelsea s-a calificat între ultimele opt echipe ale Europei, la capătul unei întalniri foarte dificile în faţa celor de la FC Porto . Campioana Angliei a învins cu 2-1 singura reprezentantă a Portugaliei calificată în optimile Ligii Campionilor. După un 1-1 înregistrat în urmă cu două săptămani pe “Dragao”, Jose Mourinho ştia că Chelsea urma să aibă un meci foarte greu acasă cu fosta sa echipă. Lusitanii au arătat că au venit la Londra cu gandul la calificare şi au deshis scorul după 15 minute de joc pe Stamford Bridge. “Dragonii” au dejucat pasul la ofsaid al enlgezilor, iar Quaresma a scăpat singur cu Cech şi nu l-a iertat pe goalkeeper-ul londonez. Gazdele nu păreau capabile să revină în joc, însă “The Special One” a creat o echipă foarte solidă, caăabilă de a caştiga chiar şi atunci cand nu este în formă maximă. Golul egalizator a venit cum nu se putea mai bine pentru Chelsea, imediat după pauză. Robben a şutat de la 30 de metri, Helton a avut o intervenţie stangace , iar mingea a ajuns în plasa porţii oaspeţilor. Norocul nu l-a părăsit pe Mourinho, chiar dacă portughezul a renunţat la acel vestit palton ieftin, folosit pe post de talisman . Golul calificării a fost marcat de Michael Ballack , personaj nu foarte simpatizat de presa engleză, din cauza evoluţiilor sale neconvingătoare de la transferul său de la Bayern. În minutul 80, la o fază lucrată de Drogba şi Şevchenko, internaţionalul german a prins un voleu caştigător, cu care l-a învins pe Helton. Chelsea rămane aşadar în cursa pentru caştigarea celui mai important trofeu inter-cluburi, trofeu atat de ravnit de Roman Abramovici şi de care depinde viitorul lui Jose Mourinho la echipa londoneză.