Mircea Lucescu, suspendat trei etape

Antrenorul lui şahtior Doneţk, Mircea Lucescu , a primit o suspendare de trei etape din partea Comisiei de Disciplină a Ligii Profesioniste din Ucraina, după comportamentul avut în derbiul Dinamo Kiev şahtior, scor 1-0. Tehnicianul a fost eliminat de arbitru înainte de pauză, pentru proteste vehemente. Tehnicianul roman a refuzat, iniţial, să părăsească banca tehnică, însă, după aproximativ două minute de discuţii cu arbitrul, şi-a aruncat căciula şi apoi a părăsit agale terenul, aplaudand ironic Astfel, Lucescu nu va putea sta pe banca echipei sale la următoarele trei partide, începand cu următorul meci al echipei şahtior, care va avea loc sambătă, împotriva lui Metalurg Zaporoje.