Milan, calificată în 240 de secunde

A fost o seară frustrantă pentru Bayern Munchen, care părăsea San Siro săptămana trecută cu un moral bun, după acel rezultat de egalitate, 2-2. Cu managerul lui Manchester, Sir Alex Ferguson , în tribune, bavarezii au preluat controlul partidei, ca apoi să cadă victime în faţa unei echipe italieneşti foarte experimentată în Cupele Europene . Milan a forţat cand a trebuit şi au apărat cu lejeritate avantajul creat în urma celor două goluri marcate în decurs de patru minute. Italienii au învins Bayern Munchen chiar la ea acasă, obţinand calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, acolo unde vor da piept cu Manchester United. Oaspeţilor le-a lipsit coeziunea la început, Inzaghi fiind principalul vinovat de cateva mingi pierdute, însă chiar Pippo a fost cel care a redus la tăcere Allianz Arena , după ce dublat avantajul obţinut de Seedorf. Mijlocaşul olandez a primit o pasă precisă de la Kaka şi a şutat printre picioarele lui Danie van Buyten, de la 20 de metri, în minutul 28. Patru minute mai tarziu, o pasă cu călcaiul de la Seedorf a prins pe picior greşit apărarea lui Bayern, iar Inzaghi a strălucit pentru o secundă şi a trimis în plasa porţii. A fost al 10-lea gol al oportunistului atacant în tot atatea întalniri cu echipei nemţeşti în Liga Campionilor, dar poziţia din care a marcat nu a fost una tocmai regulamentară. Ottmar Hitzfeld i-a aruncat în luptă şi pe Roque Santa Cruz, însă Bayern părea o echipă mai îmbătranită chiar şi decat Milan, încercand fără succes să construiască fiecare acţiune de atac spre poarta italienilor. Numai că pe teren nu mai era AS Roma, care primea şapte goluri de la Manchester, ci o echipă care a ştiut să conserve perfect avantajul obţinut. E drept, nici Salihamidzic nu este Ryan Giggs şi nici Owen Hargreaves nu este Michael Carrick, deşi pe viitor ar putea deveni concurenţi pe post în echipa englezească. Milan a lăsat foarte puţine spaţii germanilor, care abia prin minutul 70 au pus în mare pericol poarta lui Dida, dar şi atunci foarte dezordonat. Pe final, Milan putea să marcheze pe contraatac mai multe goluri, însă atacanţii lui Carlo Ancelotti erau deja cu gandul la semifinala cu Manchester United, un adversar în faţa căruia AS Roma a trăit cea mai umilitoare experienţă în Cupele Europene.