Meci amical, Olanda-Rusia 4-1

Victor Piţurcă are motive de îngrijorare. Olanda, viitoarea adversară a Romaniei din preliminariile pentru EURO 2008, a spulberat Rusia pe Amsterdam ArenA cu scorul de 4-1. Golurile batavilor au fost marcate de Babel , Sneijder, Mathijsen şi Rafael van der Vaart. Romania are de ce să se teamă de Olanda după victoria batavilor cu 4-1 în faţa Rusiei chiar pe Amsterdam ArenA. După o prima repriză albă, Portocala Mecanică s-a pus pe jucat şi a deschis scorul în minutul 68 prin Ryan Babel. 4 minute mai tarziu, Olanda şi-a dublat avantajul de pe tabelă prin vedeta lui Ajax Amsterdam, Wesley Sneijder. Rusia a redus din diferenţă în minutul 77 prin Vladimir Bîstrov, dar 3 minute mai tarziu Mathijsen a refăcut avantajul de două goluri de pe tabelă. Ultimul gol al întalnirii a fost marcat cu un minut înainte de final de vedeta celor de Hamburg, Rafael van der Vaart, care a executat o lovitură de la 11 metri pentru un henţ în careu la Kolodin. Olanda - Rusia 4-1, iar Portocala Mecanică aşteaptă luna viitoare Romania la Rotterdam cu un moral de invidiat.