Mars spre EURO

Formalitate obligatorie, partida cu Slovenia ne-a intins nervii aproape o repriza. Prea relaxat, Mutu a irosit nonsalant doua ocazii uriase (minutele 1 si 2), dandu-le sansa oaspetilor sa se dezmeticeasca din mers. In fata unui public inert, neimplicat, 'tricolorii' au scazut ritmul, fiind impulsionati doar de prospetimea afisata de Codrea , Zicu si Marica . Lovitura de cap a lui Goian (30), care a lovit transversala, a anuntat finalul fierbinte de repriza. Mutu a fost aproape de gol (32), Chivu l-a imitat cu un sut din intoarcere (38), pentru ca la a patra oportunitate personala Mutu sa nu mai ierte: 'cap' plasat langa bara (40), dupa o centrare impecabila a lui Codrea. Momentul fierbinte ar fi putut fi speculat si de Marica, dar mingea reluata de varful nationalei (45) a fost scoasa de sub bara de Handanovici. Partea secunda a fost mai euforica in tribune, pe cand in iarba realizarile au fost rare. Spectacolul a fost salvat chiar de timisoreanul Contra (70), care a trimis cu sete un voleu din coltul careului mare, dupa un corner al lui Mutu. 'Tricolorii' au fost aproape de un 3-0 rotund, insa Marica a tintit si el bara (85). Dar nu a fost loc de regrete. Suntem lideri in grupa noastra, iar o calificare la un turneu final e mai aproape ca niciodata pentru generatia lui Mutu si Chivu.(continuarea in Libertatea )