Manchester United, stăpana infernului

Aşa meciuri sa tot fie. Prima manşă a semifinalei dintre Manchester United şi AC Milan nu a dezamăgit, iar cei 73.000 de spectatori de pe Old Trafford au plecat la casele lor cu un sentiment de satisfacţie. Duelul celor doi mari jucători, Kaka şi Cristiano Ronaldo, de care Antena 3 amintea în avancronica partidei, a fost unul pe măsura aşteptărilor, dar care a fost tranşat de un al treilea, un intrus, un jucător fără aceeaşi sclipire, dar cu o determinare şi o putere de luptă pur britanică: Wayne Rooney. În primul duel al „diavolilor roşii” au avut de caştigat cei din Anglia, Manchester impunandu-se cu scorul de 3-2. Părea să fie seara lui Kaka, după ce brazilianul a anulat golul de deschidere al lui Cristiano Ronaldo, ca apoi să ducă oaspeţii în avantaj înainte de pauză. Rooney a restabilit egalitatea chiar înainte de a trece o oră din joc, iar în ultimele secunde stadionul a fost la picioarele lui, după ce a înscris golul victoriei. Un gol care le oferă englezilor un avantaj minim în partida retur, de la Milano. Debut în forţă al englezilor United a început furtunos, şi, în ciuda numeroaselor absenţe, a reuşit să deschidă scorul după doar cinci minute, prin Cristiano Ronaldo. Starul portughez a reluat anemic spre poarta adversă, la un corner de pe dreapta, iar Dida s-a făcut de ras, intrand cu balonul în propria poartă. Părea că retrăiam meciul cu AS Roma, în care “diavolii” englezi nu se mai opreau din dat goluri. Atacurile trupei lui Ferguson se înteţeau la poarta italienilor, iar Dida a scăpat cu faţa curată la ocaziile lui Cristiano Ronaldo şi Michael Carrick. Nimic nu prevestea furtuna ce urma să vină în careul lui Van der Sar, însă nu degeaba italienii sunt mari în fotbal. Răspunsul lui Kaka Magicianul brazilian a restabilit egalitatea în minutul 22, lăsandu-i mască pe fundaşii lui United. “Optarul” milanez a primit o pasă de la Seedorf şi a reuşit o accelerare de senzaţie pe langă un Wesley Brown uimit, după care a urmat o finlizare la colţul lung. Deşi uluită după golul egalizator, United a continuat să atace şi a trecut pe langă 2-1, la fazele lui Rooney, acasa .ro/ acasa .ro/giggs" title="giggs">giggs " title="giggs">Giggs şi bineînţeles, Cristiano Ronaldo. Avea să fie însă 1-2, Kaka reuşind dubla, cu opt minute înainte de pauză. Brazilianul a redus la tăcere “Teatrul Viselor”, la o fază la care şi-a bătut joc de apărarea improvizază a lui Alex Ferguson. Heinze şi Evra, ameţiţi de tehnica mijlocaşului milanez, au dat cap în cap, iar Kaka a îndeplinit o formalitate, marcand al doilea său gol al serii. Spiritul de luptă britanic a avut caştig de cauză Englezii s-au aruncat în atac încă din startul reprizei secunde, iar ratarea de poveste a lui Carrick, din minutul 48, a anunţat golul egalizator marcat de Rooney, zece minute mai tarziu. Paul Scholes a uimit asistenţa cu un gest tehnic ce l-ar fi făcut invidios şi pe Ronaldinho, săltand şmechereşte mingea cu varful bocancului peste apărarea italiană, Rooney a rămas singur cu Dida, de unde nu putea rata. Au urmat 30 de minute de fotbal-spectacol, ambele echipe încercand să-şi îndeplinească obiectivele. Mai insistenţi au fost englezii, care, graţie spiritului fantastic de luptă au obţinut victoria. Era minutul 91, iar italienii erau mai mult decat mulţumiţi cu un egal în deplasare, însă Giggs a găsit o pasă minunată spre Rooney, iar varful englez, omul meciului, a finalizat cu un voleu de clasă în poarta unui Dida descumpănit. Italienii răman favoriţi Chiar dacă s-au impus şi pleacă cu un avans de un gol în manşa secundă, nu se poate spune că englezii sunt în pole position pentru calificare. Avand în vedere palmaresul întalnirilor directe, Milan se află în continuare în avantaj, cu patru victorii, faţă de trei ale celor de la United. Cert este că trebuie să ne aşteptăm la o partidă de mare spectacol şi pe San Siro, unde Milan este obligată să atace, pentru a marca cel puţin o dată în poarta lui Van der Sar.