Luati la suturi prin Europa

Europa nu ne-a mai primit cu bratele deschise, ca in precedentele doua editii de Cupa UEFA, iar de visul microbistilor romani, de a vedea in finala o echipa care sa-i reprezinte, s-a ales praful. Dinamo, singura care mai putea spera la calificare dupa prima mansa a saisprezecimilor UEFA, ramine si ea sa se concentreze doar asupra competitiei interne, meciul ei cu Benfica Lisabona avind un deznodamint nefericit, aseara, in {tefan cel Mare, partida incheindu-se 1-2. S-au calificat portughezii, cu scorul general de 3-1, de partea lor fiind atit valoarea individuala, cit si forta de grup. Rednic a rupt echilibrul Avind de recuperat o diferenta de un gol, “ciinii” au intrat destul de nesiguri in teren, iar citeva greseli ale lui Moti, in defensiva, l-au fortat pe Lobont sa intervina pentru a mentine scorul alb. |n minutul 24 a deschis scorul Catalin Munteanu , dar sperantele nu au durat decit o jumatate de repriza. Unul dintre cei care a rupt echilibrul a fost si Mircea Rednic, care a facut la pauza o schimbare total neinspirata, inlocuindu-l pe Denis {erban cu Silviu Balace, catastrofal in joc. In minutul 50, la un corner de pe stinga executat la coltul scurt, Anderson s-a desprins de linga Moti si a lovit primul mingea, trimitind-o in plasa pe sub bara. A fost golul care ne-a scos din cupele europene inca dinainte de venirea primaverii, restul intilnirii din Groapa fiind doar o joaca pentru lusitani, care au mai marcat o data (Katsuranis, min. 64) si au ajuns de nenumarate ori la poarta lui Lobont. Batuti din faze fixe Asa cum a jucat in ansamblul celor 90 de minute, Dinamo nu a meritat calificarea, multi dintre jucatorii sai fiind inca deconectati de la importanta meciurile oficiale. Ca si la Lisabona, Danciulescu a facut un meci prost, Moti este mai util adversarilor, iar pe Balace nu se poate conta nici macar atunci cind este in in teren. Antrenorul Mircea Rednic se multumeste cu putin, minimalizeaza performanta Benficai si cere rabdare la Dinamo: “Nu ne-au surprins decit la fazele fixe. Atit putem acum, este lipsa de experienta. La anul o sa facem mai mult”. Urmatoarele meciuri ale echipelor noastre in Europa vor avea loc in iulie, tot in Cupa UEFA, dar in calificari. Steaua, invinsa si la Sevilla Indicatiile tehnico-tactice date de Gigi Becali dupa sfaturile primite de la Berlusconi nu i-au ajutat pe stelisti in misiunea imposibila de la Sevilla. Istoria Cupei Campionilor din 1986 si victoria la scor obtinuta anul trecut de Steaua pe terenul celor de la Betis a determinat gazdele sa aiba declaratii politicoase la adresa echipei lui Olaroiu, chiar si dupa victoria cu 2-0 obtinuta la Bucuresti. Politetea a durat aproape o repriza, timp in care Nicolita a irosit o ocazie uriasa, pentru ca in minutul 44 Kerjakov sa plonjeze de linga Goian pentru 1-0, acesta fiind si scorul final. Thereau a facut indigestie Lipsita de Thereau, care a suferit o indigestie acuta inainte de meci, Steaua nu a reusit sa puna in pericol poarta andaluzilor nici in repriza secunda, iar gazdele si-au conservat energia pentru confruntarile cu Barcelona, Real Madrid si Valencia din primera Division , astfel ca aventura europeana s-a incheiat prematur de aceasta data. Gigi Becali ramine cu primele de cite 20.000 de euro promise fiecarui jucator, iar muncitorii romani din Spania cu regretul ca si-au cheltuit banii pe un bilet de intrare pe Ramon Sanchez Pizjuan. Batrinul Lucescu merge mai departe Singura echipa cu romani calificata mai departe este Sahtior Donetk, care, dupa 1-1 in Ucraina, a reusit sa cistige cu 1-0 la Nancy, Marica fiind desemnat jucatorul meciului de site-ul oficial al UEFA. Pentru Steaua urmeaza goana dupa Dinamo si fuga de Rapid in clasamentul campionatului intern. Primul meci se va desfasura duminica, in exil la Oradea, contra UTA, formatie antrenata de legenda ros-albastra Marius Lacatus.