Liverpool elimina Interul din Liga

Formatia engleza Liverpool a obtinut calificarea in sferturile Ligii Campionilor dupa ce marti seara, in deplasare, a castigat cu 1-0 mansa secunda a optimilor de finala in fata lui Inter.Prima ocazie a partidei s-a ivit in minutul 8, cand Julio Ricardo Cruz a prins un sut la firul ierbii, din afara careului mare, insa Reina s-a aflat la post si a respins. Liverpool a fost si ea aproape de a deschide scorul in minutul 28 cand Fernando Torres a profitat de o eroare a lui Cambiasso dar sutul acestuia a fost retinut de portarul Julio Cesar . In a doua repirza Inter a ramas in zece oameni, dupa ce Burdisso a primit al doilea cartonas galben , pe deplin meritat. In minutul 63, Fernando Torres a deschis scorul pentru Liverpool, cu un sut de la marginea careului, chiar din fata lui Chivu. Cristi Chivu a fost titular la Inter si a avut o evolutie foarte buna pe tot parcursul meciului, desi nu este complet refacut dupa o accidentare la umarul stang. Mancini si-a anuntat demisia Antrenorul formatiei Inter Milano, Roberto Mancini , a declarat aseara, dupa meci ca va demisiona din functie la sfarsitul acestui sezon. "Urmeaza ultimele luni la Inter, le-am spus si jucatorilor si lui Massimo Moratti. Decizia era luata de mai mult timp si nu avea nicio legatura cu acest meci. Important este ca acum sa ne concentram pe castigarea campionatului, singurul obiectiv pe care-l mai putem atinge", a spus Mancini. In sferturile Ligii Campionilor s-au mai calificat Schalke, AS Roma, Chelsea, Barcelona, Manchester United, Fenerbahce si Arsenal. Tragerea la sorti va avea loc la 14 martie. Foto : Uefa.com Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro