Liverpool a defilat, Rangers s-a calificat

Doliul din fotbal a facut sa aiba loc numai trei dintre cele patru partide decisive pentru calificarea in Liga Campionilor, programate sa se desfasoare marti seara. Moartea lui Puerta a indoliat Sevilla, iar partida pe care formatia locala trebuia sa o dispute contra grecilor de la AEK Atena a fost amanata pentru 3 septembrie. Daca unul dintre rezultate ne-a intristat, Dinamo pierzand sansa calificarii dupa un 1-3 acasa, cu Lazio Roma , palida consolare este ca si in celelalte doua partide au castigat favoritii. Sperantele s-au naruit si la Belgrad, unde Steaua Rosie avea dreptul sa creada in sansa ei, dupa ce fusese invinsa la limita, 0-1, de Rangers, la Glasgow. Din pacate, sarbii nu au gasit drumul spre gol. Tabela imaculata din retur i-a dus pe scotieni in grupe, amanandu-le sarbilor visul cel frumos pentru cel putin un an. Un 0-0 dureros pentru jucatorii belgradeni. Multe goluri s-au inscris insa la Liverpool . Cormoranii si-au respectat statutul si si-au invins fara drept de apel adversarii de peste Canalul Manecii , dupa ce in tur castigasera tot ei, cu 1-0. Pe taram britanic, cei de la Liverpool au aplicat insa o corectie severa. Toulouse a fost umilita, pierzand la scor. Un voleu al lui Crouch a schimbat tabela inca din minutul 19, dupa deschiderea perfecta servita de Kuyt. Dominarea englezilor s-a mai materializat abia dupa pauza. Cornerul executat de Benayoun Gaseste capul lui Sami Hyypia, in minutul 48. Imparabil. Finalul avea sa consemneze inca doua goluri, ambele purtand marca Dirk Kuyt, inscrise in minutele 86 si 90+1. Liverpool - Toulouse 4-0 si cormoranii se anunta o adevarata masina de fotbal.