Leverkusen - Tottenham 0-1

Tottenham a obţinut a treia victorie din tot atatea meciuri disputate în grupa B a Cupei UEFA, învingand joi seară în deplasare pe Bayer Leverkusen cu 1-0. A fost o partidă echilibrată, cu un plus însă pentru oaspeţi. Diferenţa pentru “Spurs” a făcut-o Dimitar Berbatov , atacantul transferat de londonezi de la Bayer Leverkusen în această vară, pentru 20 de milioane de Euro. Internaţionalul bulgar a marcat unicul gol al meciului, în minutul 36, împingand balonul în plasă de la mică distanţă de poartă, după ce portarul gazdelor, Butt, reuşise să respingă in extremis cu piciorul şutul lui Aaron Lennon. Leverkusen a avut cateva şanse bune de egalare, însă portarul Robinson a salvat excelent de două ori în faţa lui Freier şi a fost ocrotit de şansă în minutul 66, cand şutul lui Schneider de la aproximativ 20 de metri a lovit bara. O victorie meritată pe ansamblu a englezilor, care se puteau desprinde pe final la ocaziile lui Keane şi Berbatov. Tottenham ocupă prima poziţie în grupa B, cu 9 puncte din tot atatea posibile, urmată de Dinamo, cu 4 puncte şi un meci mai puţin disputat. Pe poziţia a treia se află Brugge, cu 2 puncte din trei partide, Leverkusen e a patra cu doar un punct, iar pe ultima poziţie se află Beşiktaş, fără niciun punct, după două meciuri disputate.