Internacional Porto Alegre, prima finalista

Campionatul Mondial al Cluburilor, ce se desfasoara in Japonia, si-a desemnat ieri prima finalista . Brazilienii de la internacional porto alegre au trecut cu 2-1 de campioana Africii, Al Ahly din Egipt. Detinatoare a Cupei Libertadores, echivalenta Ligii Campionilor pe continentul sud-american, Internacional a marcat prima prin Alexandre Pato, in minutul 23. Egiptenii, care conform statisticii FIFA au avut o posesie mai buna a balonului, au egalat prin Flavio, in minutul 54. Victoria echipei braziliene a fost adusa de Luiz Adriano, prin golul inscris in minutul 72. In finala programata duminica la Tokyo, Internacional va juca cu invingatoarea din cea de-a doua semifinala a competitiei, ce opune astazi campioanei Europei, FC Barcelona, pe mexicanii de la Club America. Echipa invinsa in acest meci va evolua in finala mica, impotriva egiptenilor de la Al Ahly.